demokratik kongo gezi pigme

Marketten Satılık Panel

Prof. Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU |  İTÜ Kİmya Mühendisliği Bölümü

Değerli Okuyucularım,

Ocak ortasında, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ekvatoral orman, nehir, göl gezisini gerçekleştiren Türkiye Gezginler Kulübü ekibi olarak Türkiye için bir ilki başardık ve dünyada da 120. sıradaki gezgin oldum. Sizlerle bu gezime ait sürdürülebilirlik üst başlığında enerji gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Dünyanın Amazon'dan sonraki en büyük orman ve nehir büyüklüğüne sahip bu ülkenin yerüstü ve yeraltı kaynakları da inanılmaz zengin iken ülke çok fakir ve demokrasi için uğraşıyor. Gezimizin orta bölümünde beş gün boyunca enerji ve akan suya erişimsiz yaşadık. Pigme ve Bantu köylerinde çadır yaşamı ile barınırken, günlük yaşamda enerjinin önemi için bana ders oldu. Tabii derslerde, konferanslarda emre amade enerji, arz-talep dengesi anlatmak kolay. Enerjisiz gündelik yaşam deneyimi yaşamak ise çok başka. Gezimin karbon ve su ayak izi çok ama çok düşük oldu. Kano ile ulaşım, yürümek, kaynakları en az tüketmekle hem sürdürülebilirliğimi hem de hijyen için gayret ederek meşakkatimi geliştirdim.

Samba Köyü'nde birden karşıma odun kömürü (odunsu biyokütlenin karbonizasyon dönüşüm ürünü) çıktı. Pek sevindim. Kongolular için başlıca pişirme yakıtı. İnsanoğlunun ilk enerji dönüşüm teknolojisi. Kimya endüstrisinin odun gazı ile beraber ilk önemli üretimi. Bugünün tanımı ile birinci kuşak biyorafineri ürünü katı biyoyakıt. Aktif karbon üretimi hammaddesi.

Cep telefonları üretimi kıymetli elementlerinin kazanıldığı madenlere sahip bu ülkede, telefona ilgi çok. Lakin elektrik her yerde yok. Şarj gerek. Burada güneş elektriği devreye giriyor. Güneş gözelerinin gücü, şarj elektriği yükleme için ciddi bir iş kolu. Marketten panel satın almak da mümkün.

Enerji insan için. Refah için. Konfor için. Resimdeki hanım ve kucağındaki oğlu yerinde elektrik üreterek müzikle dans ediyordu. Komşularının çoğuna göre büyük ayrıcalık. Bir ayrıntıya dikkat ediniz. Plastik sandalyeler. Petrol olmasa, petrol kimyasalları, son ürünleri olmasa onlar olur mu? Olamaz.Başta mutfak gereçleri olmak üzere ev eşyalarının çoğu plastik. Çünkü bol ve ucuz bulunabilir ürünler. Ancak bu ürünler pek çok Afrika ülkesinde olduğu gibi en büyük çevre kirliliği sorunu. Fakirlik gereği plastiklere sahip olmak da kolay değil. Neyseki, uzun süre farklı amaçlarla sonuna dek plastikler kullanılıyor. Atık hiyerarşisine zorunlu uyum.

Biraz da neşe. Enerji sektörümüzün, hepimizin ihtiyacı. Arz-talep dengeleri, öngörüler, yatırımlar öncesindeki kaygılar kafalarda. Keyfimizi, enerjimizi düşürmeden çalışmak gerek. Çünkü 2016 kolay geçmeyeceğe benziyor. Bilenler biliyor. Okuduğunuz Petrotürk gazetelerimizin sahipleri hasta Fenerbahçeli. Ailecek biz de. Son resim Afrikalı taraftarlarımızdan biri. Çocuk korom ile Fener Fener tezahüratımı merak edenler videosunu isteyebilirler.

Kaynak : http://petroturk.com

Yazıyı pdf olarak okumak için tıklayınız...

Prof Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU' nun " Sürdürülebilir Enerji - Yeşil Bina Kongo Demokratik Cumhuriyeti " ile ilgili pdf sunumu için tıklayınız...

TRTRadyo1 Tam Zamanı - Kongo Söyleşisini dinlemel için tıklayınız...

Kongo Demokratik Cumhuriyeti - Odun Kömürü

ODUN KÖMÜRÜ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti - güneş paneli

GÜNEŞ PANELİ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti güneş paneli market

MARKETTE GÜNEŞ PANELİ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti - güneş telefon

GÜNEŞ PANELİ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti - Büyükelçilik

KİNSHASA TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti - Makemba

KONGO NEHRİ