Kongo ekonomi elmas bakır

EKONOMİ VE YATIRIM OLANAKLARI

Kongo Demokratik Cumhuriyeti; - 2003 yılından itibaren ülkede iç savaşın ve karışıklıkların sonlanması sonucunda - hızlı bir ekonomik açılım uygulamaya başlamıştır. Sömürge düzeninin ve iç savaşların getirdiği yıkımları toparlamak amacı ile ekonomik yapılaşmaya gidilmeye çalışılmış ülkenin sahip olduğu yeraltı ve yer üstü zenginlikleri değerlendirme yoluna gidilerek ekonomik kaynaklar yaratılmaya çalışılmıştır.

Madenlerden ve orman ürünlerinin satılmasından elde edilen gelirler yapıcı bir şekilde üretim ekonomisine yönlendirilmemiş olup, ülkede büyük bir oranda sanyileşme eksikliği vardır. İnşaat malzemeleri, tekstil ürünleri ve gıda gibi temel ekonomik değerlerdeki ürünler yurtdışından alınmaktadır. Enerji büyük bir sorun olup, yap işlet devret modeli ile mikro ve orta büyüklükteki baraj inşaatları ile bu sorunu aşmaya çalışmaktadırlar. Tarım alanında teşvikler uygulanmakta ancak yeterli verim alınmamaktadır. Tarımda makinalaşma düşük seviyededir.

YIL GSYİH
( MİLYAR USD )
BÜYÜME
( % )
KİŞİ BAŞI GELİR
( USD )
EFLASYON
( % )
İHRACAT
( MİLYAR USD )
İTHALAT
( MİLYAR USD )
2010 20,5 7,1 311,2 7,1 5,6 4,3
2011 23,8 6,9 350,3 15,3 6,9 5,3
2012 27,5 7,2 390,7 9,7 6,9 6,0
2013 30,0 8,5 413,7 1,6 7,7 6,9
2014 32,9 9,0 440,2 1 6,8 6,4

İthal edilen ürünler; çimento, ilaç, tütün ürünleri, tavuk, balık, demir-çelik, her türlü makina ve ekipman, tekstil ürünleri, çocuk bezleri, süt tozu, jenaratörler, elektronik ürünler. İhracat ürünleri ise bakır cevheri, ham elmas, altın, koltan, ağaç ( tik, wenge ), kereste, kauçuk, kahve, kalay, kakao gibidir.

Yüksek oranda alt yapı sorunları vardır. Ulaşım altyapısı yetersiz olup karayolu ve demiryolu yatırımcları yapılabilir. Ayrıca ülke çok büyük olduğundan, uçak ile ulaşım kullanılmakta ancak havayolları az ve yetersizidr. Bu alanda da hizmetler verilebilir. Otomotiv sektöründe ikinci el malzemeler daha çok satılmakta olup otomobil üretimi olmayıp tamamen ithal edilmektedir. Devlete yönelik yapılacak yatırımlarda yap, işlet, devret modeli veya maden / maden işletme hakkı modeli uygulaması son zamanlarda ağırlık kazanmıştır. İletişim, mobil( cep ) telefonlar üzerinden sağlanmakta olup altyapı yetersizdir. Ancak 7-8 tane operatör vardır. 

Türkiye' den Kongo Demokratik Cumhuriyetine ağırlıklı olarak; tavuk, makarna, çimento, maya, demir-çelik ürünleri, inşaat malzemeleri, kablolar, hijyenik ürünler, mobilyalar ve çeşitli makinaların ihracatı gerçekleşmektedir. Kongo' dan Türkiyeye ise bakır, bakır cevheri, kerestelik ağaç gibi ürünler gelmektedir.

Ülke sanayileşmemiş olduğundan doğası bakir kalmış ancak bu durum ülke turizmine pek bir katkı sağlayamamıştır. Sürekli iç savaşlar nedeni ile turizm hareketleri çok az olmuştur. Ancak son zamanlarda ülkenin istikrara yönelmesi ile birlikte turizm ekonomisinde canlanma başlamıştır. Otel işletmeciliği ülke genelinde ciddi bir iş kolu olarak sivrilmektedir.

Tüm şehirlerde alt yapı problemleri fazlası ile mevcuttur. Yol, kanalizasyon, su ve elektrik konuları üzerine yatırımlar yapılabilir.

Kongo; - ülkede istikrar olduğunda - dünyanın sayılı ekonomik cazibe merkezlerinden birisi olmaya adaydır. Sabırlı yatırımcıları iyi kazançlar beklemektedir. Kongo' da yatırım ile ilgili makalemiz